Komplex tervezői hozzáállással és a különféle szerkezetek energetikai finomhangolásával érhetjük el, hogy a 2021. január 1-je után az új épületek esetén előírt közel nulla energiaigényt teljesítsük. Kezdjük a kézenfekvő hőszigeteléssel. Megnéztük áltagosan mennyivel kell vastagabb és azt is megszámoltuk, hogy ez valójában mennyibe fog többe kerülni.
Évek óta készül a szakma a közelgő szigorodásara. Ma már nem kérdés, hogy a közel nulla energiaigényű épület minőségi építőanyagokkal és szerkezetekkel, szakszerű kivitelezéssel, azaz komplex gondolkodással érhető el. Helyesen kiválasztott nyílászárók, jól kialakított gépészet is kell az elvárt eredményhez, de persze a leginkább kézenfekvő a hőszigetelés vastagságának, minőségének változtatása. Fontos az előírásoknak való megfelelés, de lássuk be, ezzel a beruházás minősége is javulhat, a lakóklíma kellemesebb lehet, a fűtés/hűtésszámla összege csökkenhet, és nem utolsó sorban jót tehetünk a környezetünkkel is. Az európai átlaghoz hasonlóan a magyarországi CO2-kibocsátás 30-40 százalékát ugyanis továbbra is épületeink hűtése és fűtése okozza.
A rendhagyó piaci helyzetben az építőiparban is sokan – helyesen - a jövőre való felkészülés lehetőség látják. A világ legmagasabb épületeinek kivitelezéséhez csúcsminőségű zsaluzatokat biztosító, a legmodernebb zsalutechnológiát kínáló MEVA is új elemekkel frissítette kínálatát.
A 2020. érzékelhetően és számszerűen is a beruházások előkészítésének lassulását, a szerkezetépítések visszaesését hozza, a tartós piaci jelenlétben gondolkodók ebben a helyzetben is megláthatják a lehetőséget. „Meglepő lehet, de pont ebben a gazdasági helyzetben sokan érzékelhetően készülnek a jövőre, aminek része az eszközpark fejlesztése. A most megjelenő katalógusunkban minden területre kínálunk valóban nyugat-európai színvonalú zsalumegoldásokat. Vannak jó ajánlataink annak is, aki venni, és annak is, aki bérelni akar.” – hívja fel a figyelmet legújabb műszaki megoldásaikat és ajánlataikat tartalmazó kiadványukra Botta D. Mihály, a 25 éve Magyarországon működő MEVA Zsalurendszerek Zrt. ügyvezető igazgatója.
Az Ytong ma már a pórusbeton szinonima kifejezéseként szerepel. A „fehér tégla” természeténél fogva kiváló hőszigetelő, mert millió apró pórusba zárt levegőt tartalmaz, így nem igényel kiegészítő hőszigetelést sem. E mellett optimális nyomószilárdságú, A1‑es tűzvédelmi osztályba sorolt, nem éghető minőségi falazó anyag.
Digitálisan lapozhatjuk végig a Lechner Fotótár oldalán a Lakótelep-építési és társadalmi kísérletek a ’60–70-es években című kiállítás katalógusát, amely három – a hazai tömeges lakásépítés egy-egy lépcsőfokát jelentő – lakótelep építéstörténetét mutatja be.
Különleges épületek születtek a hollandiai Drontenben. A skandináv stílust alpesi jegyekkel keverő sorházak otthonai nemcsak megtermelik a lakóik által felhasznált árammennyiséget, minden elemükben egy új, fenntarthatóbb élet ígéretét hordozzák.
Milyen lehet egy beruházás komoly megkötések nélkül? Dronten önkormányzata vállalta a kockázatot és szokatlan lépést tett: egyetlen megkötéssel szabad kezet adott egy telek beépítésére (az együttesnek külön házakból kellett állnia).
Jelen cikkünkben egy interjút adunk közre Paolo Sala-val, az olaszországi Mapei SpA Védő- és dekorációs bevonatok termékmenedzserével, ami egy olyan termékpárosról szól (MAPECOAT ACT 021 és 196), amelynek a mostani időszakban igen nagy jelentősége van.
Pontosan mit is jelent az Advanced Coating Technology (ACT)?
A NÉÉR alapja, hogy kézzelfoghatóvá tegyük a tiszta energiahasznosításnak a legegyszerűbb, leggazdaságosabb módját. Ennek révén a rendszer gondosan kiterjed minden egyes épületszerkezeti, energetikai, ökológiai és épületüzemeltetési részletre. Arra törekedtünk, hogy a hazai pénztárcához mérten optimális befektetésért cserébe jelentős energia megtakarítást eredményezzen.
Szakemberhiány, időhiány – évek óta ezek jelentik az építőipar fő kihívásait, amelyre az gyártók egyre másra kínálják innovatív megoldásaikat. A vízszigetelési innováció iránt érdeklődők ismereteik rendszerezésére és valódi újdonságokra számíthatnak az október 6-án megrendezésre kerülő Szigetelés Expón. Figyelem! Itt nem csak hallhatnak az újdonságokról, de gyakorlatban, használat közben láthatják is azokat.
A vízszigeteléssel kapcsolatos legfrissebb szakmai információk a Mapei jóvoltából online közvetítéssel is!
A Sziléziai Egyetem Krzysztof Kieslowskiról elnevezett rádiós és televíziós karának katowicei épületét választották a világ legjobb téglaépítészeti alkotásának szerdán a Brick Award 2020 bécsi eredményhirdetésén és díjátadóján. A Wienerberger által először 2004-ben életre hívott pályázatra – amelynek eredménye hangsúlyozottan független zsűri szavazata alapján alakul ki – idén 55 országból csaknem 650 projektet neveztek. A nagydíjas mellett további négy kategóriagyőztest és egy különdíjast is választottak.
Szerdán, Bécsben kihirdették az idei Brick Award (BA) kategóriagyőzteseit és nagydíjasát, vagyis a világ legjobb téglaépületének választott projektet. Idén – szemben a legutóbbi 2018-as kiírással, ahol megosztott győztest választottak – egy, a Sziléziai Egyetem Krzysztof Kieślowskiról elnevezett, Katowicében található rádiós és televíziós karának épülete nyerte el a zsűri fődíját.