Tisztelt Partnerem!
Építőipari költségvetések készítésével foglalkozom 20 éve:
A természet, a közösség és a praktikum is fókuszba került
2022. november 12-én, szombaton, az Uránia Filmszínházban, a Média Építészeti Díja Gálán került sor a Wienerberger Zrt., a minőségi Tondach kerámiacserepek gyártója által „Esztétika és fenntarthatóság” címmel meghirdetett nyílt építészeti tervpályázatának ünnepélyes díjátadójára.
Az EQUITONE szálcement burkolatot valószínűleg egyetlen építésznek sem kell már bemutatni, de vajon tényleg ismerik-e ennek a homlokzati panelnek az összes műszaki pozitívumát és a bennük rejlő esztétikai sokszínűséget? Tudják-e hogy, miért érdemes már a tervezés fázisában ebben az átszellőztetett homlokzati burkolatban gondolkozniuk, és hogy valójában mi teszi költséghatékonysági és fenntarthatósági szempontból is jó választássá ezt az anyagot, és nem utolsó sorban, hogy hol és hogyan érdemes alkalmaznunk? Ezekre és még számos más kérdésre ad választ az EQUITONE építészek számára készült, kreditpontot érő szakmai előadása.
Legújabb műszaki megoldásait és digitális újításait mutatta be a Guardian Glass a düsseldorfi Glasstec kiállítás és vásáron. Egyik ilyen, a Guardian Clarity™ Neutral, a valaha volt legtisztább, semleges megjelenésű tükröződésmentes üveg, amelynek elődje olyan híres „felhasználót” mondhat magáénak, mint Kan, a 158 millió éves dinoszaurusz.
Alacsony hőmérsékleten nagy hőleadó felületet működtetni, így alacsony energiafelhasználással kellemes beltéri klímát kialakítani úgy, hogy mindez alternatív energiaforrásokkal is működtethető legyen? Ez a klímafödém, a Leier előregyártott betontechnológia új innovációjának előnye.
Tisztelt Kollégák, Kedves Olvasók!
Októberi hírlevelünkben a Knauf Insulation által forgalmazott SUPAFIL® termékcsalád alkalmazását mutatjuk be, nem mindennapi módon. Az Újfehértói Templom imatér feletti födémének hőszigetelése prémium minőségű újrahasznosított üvegből készült.
A fenntartható megoldásokban bővelkedő, közel 60 ezer négyzetméteres új OTP irodaház építése során számos innovatív eljárást alkalmaztak – így ebben a tekintetben is sok különböző szempontból lehet elemezni az építkezést. Alábbiakban azonban a szerkezetépítés egy fontos eleme, a zsaluzás folyamatát vesszük górcső alá – az is kifejezetten innovatív eszközökkel készült.
A tűzállóság a szerkezeti elem (pl. oszlop, gerenda) vagy annak egy részének teljesítményére vonatkozik és nem az őket alkotó anyagokra egymástól függetlenül (beton, acél vagy szénszálas anyag). A ragasztott CFRP (szénszál erősítésű polimer) lamellák használatához kapcsolódó gyakori hiba, hogy azt gondoljuk, hogy a CFRP tűz elleni teherbírásának meg kellene felelnie a szerkezeti elemtől elvárt ellenállósági időtartamnak, ami nem megfelelő (pl. egy 90 perces tűzállóságú oszlopnak képesnek kell lennie a meghatározott időtartamban a várható terhek felvételére, de a beton, az acél és a CFRP egyéni teherbírása teljes időtartam alatt nem korlátozott egyenként). Mivel a CFRP erősítő szerepe várhatóan idő előtt megszűnik, a szerkezeti elem teherbírása alapvetően a másik két komponenstől (beton és acél) fog függni, melyek teherbírása ennek megfelelően fokozatosan csökken a hőmérséklet függvényében. Így, még akkor is, ha a tűzvédő anyag csak korlátozott kiegészítő védelmet nyújt a CFRP számára (1), a beton és az acél védelmét illetően a hatékonysága nagyon jelentős, ezért a szerkezeti elem tűzvédelmi osztálya jelentősen javítható (2).
Az épületek energiahatékonysági szintjének meghatározó elemei a nyílászárók, melyek napjainkban, az egyre nagyobb mértékben terjedő digitalizáció hatására már számtalan innovatív tulajdonsággal gazdagodtak. Ezek a fejlesztések nem csak az otthon kényelmét, de az energiamegtakarítási törekvéseket is szolgálják. Ismerjük meg a GEALAN, Európa egyik vezető profilgyártójának legújabb okos megoldásait!