Lássuk hogyan oldották meg Európa három különböző pontján, különböző éghajlati viszonyok és használati igények között, üveggel borított irodaépületek esetén– a megfelelő üvegkombinációt a homlokzaton felhasználva - a látvány és funkció összhangját.
Az igény komplex: a megfelelő esztétika és kellő mennyiségű természetes fény biztosítása mellett az energetikai kérdések, a gondos téli/nyári hővédelem elengedhetetlen. Emellett nem mondhatunk le az irodaépületektől elvárt további kényelmi- és funkcionális igények kielégítéséről sem.
Hogyan oldották ezt meg Hollandiában, Franciaországban és Csehországban? Nézzünk egy-egy példát!
Kényelem
Az európai projektek egyik franciaországi példája Le Cristallin, azaz kristály elnevezésű, zöld környezetben álló, teljeskörűen felújított, 10 900 négyzetméter alapterületű impozáns irodaépület. A projekt többek között elnyerte a HQE® (Haute Qualité Environnementale) környezetvédelmi tanúsítványt. A tervezés során a fő szempontok között volt a bőséges természetes fény biztosításával is hozzájárulni a kényelmes munkakörnyezet megteremtéséhez.
Ki gondolná, hogy a szabályos külső vonalak milyen rugalmas térrendezést rejtenek!
Az Atelier Zündel Cristea iroda építészei, a homlokzat paneljeinek egységes rácsszerkezete ellenére tágas, a fényre, a kényelemre, és átlátszóságra fókuszáló szabad tereket terveztek. Az épületet a külső fegyelem, belső kényelem jellemzi.
Ebben fontos szerepet játszott az irodaépület kéthéjú homlokzata és az ahhoz választott Guardian SunGuard® High Durable (HD) Silver 70 napvédő bevonatos üveg, amely a tartósság mellett az épület gyémántszerű megjelenését eredményezte. A választott Guardian üvegezésének jellemzői könnyedén illeszkedtek az építésziroda elképzelésihez: a Guardian SunGuard® High Durable (HD) Silver 7 rendkívül tartós bevonata magas, 70%-os fényáteresztést és 72%-os naptényezőt biztosít.
Forma
Találkozási és közösségi pontként működi az ING délkelet amszterdami pavilon épülete, amelynek fa sziluettet formáló tartószerkezete és a külső megjelenését erősen meghatározó üveghomlokzata egyaránt megkülönbözteti a környezetében álló épületektől - az épületrengetegben igazán vonzza a tekintetet. A látványos homlokzati megoldás remekül illik a környék rohamosan fejlődő üzleti világának hangulatához. A különleges tetőszerkezet a homorú formából adódóan is kihívást jelentett az épület teljes, üvegezett homlokzatának kialakításában. A kiválasztott üvegnek számos elvárást kellett teljesítenie: olyanoknak, mint kiváló napvédelem, nagy fényáteresztés mellett semleges megjelenés. A Guardian SunGuard® SuperNeutral (SN 70/37) napvédő bevonatos üveg semleges, áttetsző megjelenése, mérsékelt tükröződése és egyenletes színe melletti kiemelkedő hőszigetelési tulajdonsága nyerte meg az Amszterdamban, az ING kampusz közepén található többfunkciós tér tervezőit.
Funkció
Nem hétköznapi funkciója lett a csehországi projekt egyik különlegessége. Az épületben ugyanis az orvosbiológia és asztrofizika területét érintő lézerkutatások folynak, amely funkciójához, a benne folyó munka innovatív jellegéhez, modern, ám természetes megjelenéséhez a tervezők az üveg intelligens használatát elengedhetetlennek tartották. Mindez adja a homlokzat és az ablakok, a látványos átrium napfényszabályozó képességét. A prágai intézmény kapcsán is a Guardian SunGuard® SuperNeutral® (SN) 70/37 bevonatú Guardian ExtraClear úsztatott üvege bizonyult a megfelelő választásnak. Az épületben zajló munka jellegéből adódóan kifejezetten fontos volt, hogy elegendő természetes fény jusson mindenhova: ezt a Guardian úsztatott üvegének 70%-os fényáteresztő funkciója biztosítja.
A három blokkból álló intézményi komplexumban ma háromszázan dolgoznak.
És mi a helyzet, ha lakóépületek homlokzatát borítja üveg?
https://pr2.buildmarketing.hu/
Inspiráció a nagyvilágból Guardian üveggel:
https://www.guardianglass.com
2023-ban az eddiginél még színesebb programokkal várja az érdeklődőket a Nemzetközi Zöld Építés Hete szeptember 11. és 15. között.
Globális átalakulásra van szükség ahhoz, hogy egészséges összhang jöjjön létre a természet és az emberiség között minden egyes szektorban. Különösen fontos az átalakulás az építésgazdaságban és az ingatlanszektorban, hiszen az épületekkel kapcsolatos kibocsátások a teljes globális szén-doixid lábnyom 37%-át teszik ki. A fenntarthatósági célok teljesítéséhez és az építési ágazat karbonmentes átalakulásához most kell konkrét, hatékony intézkedéseket tenni.
Pontosan ezért lett az „Építsd a jelent, alakítsd a jövőt!” a szlogenje az idei Nemzetközi Zöld Építés Hetének. Most kell a megfelelő építőelemeket megfognunk a működőképes, és fenntartható jövő felépítéséhez. Így elkerülhetjük rendszereink összeomlását és a klímaváltozás okozta társadalmi és gazdasági problémákat.
A World Green Building Council (WorldGBC) kezdeményezésére elindított, több kontinensen átívelő programsorozaton jövőbemutató gyakorlati példákkal, szakmai beszélgetésekkel és gyakorlati műhelymunkával várjuk a szakmai érdeklődőket! A programok lehetőséget biztosítanak az innovatív gondolkodásmód, és a kreativitás fejlesztésére is!
Tartson velünk! Katalizáljuk együtt a hazai épített környezet karbonmentessé alakítását!
MEGNÉZEM A RÉSZLETEKET
Nagykanizsa megyei jogú város és az Országos Főépítészi Kollégium 2000-ben megalapította Az Év Főépítésze Díjat, elismerve ezzel a főépítészi tevékenységet, az önkormányzati, állami (területi) főépítészek munkáját.
A Díjat első alkalommal a 2000-ben megrendezett V. Országos Főépítészi Konferencián adták át, majd a következő konferenciákon minden évben.
A Díj odaítélésére írásbeli javaslat alapján kerül sor. Javaslatot bármely főépítész, önkormányzati és hivatali vezető, vagy bármely szakmai és önkormányzati szervezet, illetve szövetség tehet. A Díjra nem javasolható hivatalban lévő állami főépítész, továbbá olyan személy, aki az Alapító Okirat szerint részt vesz a Díj odaítélésének véleményezésében A konferenciát rendező település főépítésze a rendezés évében nem kaphat Év Főépítésze Díjat.
Az Év Főépítésze Díjat minimum 10 éves főépítészi gyakorlattal rendelkező főépítész kaphatja meg, míg a Főépítészi Életmű Díj feltétele minimum 20 éves főépítészi gyakorlat. A díjat határon túli főépítész, egyházi és intézményi főépítész kivételesen indokolt esetben, további díjként megkaphatja.
A javaslatok benyújtási határideje: 2023. július 31. (hétfő), a Veszprémben, 2023. szeptember 13-15. között megrendezésre kerülő XXVII. Országos Főépítészi Konferencia időpontját figyelembe véve
Amennyiben a Főépítészi Életmű Díj és Az Év Főépítésze Díj adományozására javaslatot kíván tenni, kérem, hogy azt a javasolt személy szakmai munkásságának részletes bemutatásával és szöveges indoklással 2023. július 31-ig juttassa el az Országos Főépítészi Kollégium Titkárságára e-mailben vagy postai úton (e-mail cím: foepiteszek@foepiteszek.hu, postacím: Salamin Ferenc elnök, Országos Főépítészi Kollégium, 1024 Bp. Margit krt. 5/a.)
A Díj alapító okirata, a „Főépítészi Életmű Díj”-ban és "Az Év Főépítésze Díj"-ban részesültek névsora a www.foepiteszek.hu weboldalon a „Főépítészek” főmenü, Főépítészi díj menüpont alatt megtalálható.
Budapest, 2023. június 10.
Salamin Ferenc
az Országos Főépítészi Kollégium
elnöke
Letölthető dokumentumok:
A Lechner Tudásközpont fejlesztésében a 3D alapú adat infrastruktúra kialakítása projekt keretében mindösszesen tizenegy különböző online szakrendszer került részben továbbfejlesztésre, részben létrehozásra. A projekt eredményeként az építésügyi folyamatok egykapus digitális felületre kerültek/kerülnek, ezáltal csökkennek az adminisztrációs terhek, egyszerűbbé válik az építésügy területén dolgozók munkája, valamint a rendszerek használata az információk széles körének elérhetősége révén segíti az építkezni szándékozó lakosságot. Az elérhető adatok jelentős része publikus (részben ügyfélkapus belépéshez kötött).
A közel nyolcéves projekt eredményeként megújult az OÉNY keretrendszere és továbbfejlesztésre került a térképi adatok kezeléséhez egységes adatszolgáltatást és technológiai megoldásokat biztosító rendszer. A fejlesztések ritmusát lekövető jogszabálymódosítások lehetővé tették, hogy egy-egy elkészül szakrendszert a tervezők, a közigazgatásban dolgozók, valamint a lakosság mihamarabb használatba vegyen, ezért ezek egy részének napi használata már évek óta biztosított.
A Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program által finanszírozott projekt keretében az alábbi szakrendszerek jöttek létre vagy kerültek megújításra:
Egységes Elektronikus Közműnyilvántartási Rendszer (E-KÖZMŰ) – A rendszer ügyfélkapus belépés után lehetőséget biztosít egy országos közműtérkép megtekintésére, valamint 2017 közepe óta az elektronikus közműegyeztetés platformjaként is funkcionál. A közmű-állásfoglalások és közműnyilatkozatok igénylése során egyetlen kérelem kitöltésével minden közművezeték-üzemeltető elérhető, és a folyamat végén elektronikusan hitelesített pdf dokumentum formájában összesített közműnyilatkozat kerül kiadásra. A kamarai jogosultsággal rendelkező tervezők a tervezéstámogatás funkció igénybevételével vektoros formában (SHP, DXF) juthatnak hozzá egy adott területen megtalálható közműhálózati adatokhoz.
https://www.e-epites.hu/e-kozmu
Elektronikus Térségi Tervezést Támogató Rendszer (E-TÉR) – Célja a területrendezési, területfejlesztési, településrendezési, településfejlesztési tervek, valamint a településképi dokumentumok teljes életciklusának támogatása, valamint az elfogadott tervek nyilvános elérhetőségének biztosítása. A megyei területrendezési tervek 2019-2020. évi felülvizsgálata már e rendszer egyeztetési felületén keresztül történt, míg a településtervezési folyamatokat támogató funkciók 2022 nyarán kerültek élesítésre.
https://www.oeny.hu/oeny/4tr/#/fooldal
Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TEIR) – Az 1998 óta működő rendszer a projekt keretében teljeskörűen megújításra került. A rendszer legtöbb funkciója bejelentkezés nélkül elérhető, csupán a rendelkezésre álló igen széleskörű társadalmi, gazdasági, környezeti adatok tömeges letöltéséhez, saját, testreszabott tablók összeállításához szükséges ügyfélkapus bejelentkezés. A megújult jogi háttér lehetőséget biztosít arra, hogy bárki, teljeskörűen és díjmentesen, időkorlát nélkül használja a felületet.
https://www.oeny.hu/oeny/teir/#/
Nemzeti Mintaterv Katalógus (NMTK) – A tervadatbázis fő célja, hogy segítséget nyújtson az építkezés előtt állóknak azzal, hogy a weben keresztül szabadon elérhető, megfelelő építészeti minőséget képviselő, a magyar településképhez jól igazodó, többféle építészeti stílust képviselő családiház-mintaterveket mutat be. A keresési funkciók segítik az egyedi igényeknek leginkább megfelelő tervek gyors kiválasztását. Ügyfélkapus bejelentkezést követően az építtetők ingyenesen letölthetik a kiválasztott épület jogszabályoknak megfelelő tartalommal előkészített tervi állományát, melyek a pontos helyszínre történő kötelező adaptációs tervezést követően gyorsan és költséghatékonyan használhatók fel.
https://www.oeny.hu/oeny/nmtk/main
Építőipari Tételes Költségadatbázis (ÉTKA) – A webes alkalmazásban elérhető elektronikus adatbázis elsősorban családi házak építéséhez kapcsolódó tételes költségadatok kezelését támogatja.
Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép (NTA) – Tájékozódást segítő, általános célú alaptérkép, mely 1:5000000-tól 1:1000-is terjedő tizenegy méretarány-szinten képes Egységes Országos Vetületben térképi adatszolgáltatásra.
https://nta.lechnerkozpont.hu/
Nemzeti Ingatlanberuházási Helyszínkereső (NIH) – Olyan döntéstámogató térinformatikai alkalmazás, mely adott fejlesztési elképzelés optimális telephelyére ad javaslatot. A rendszer által használt adatok jelentős része a TEIR adatbázisból származik, de számos területrendezési, felszínborítottsági, ortofotó és egyéb tematikus térképi állomány is elérhető a felületen. A településkeresőben a beállított szűrőfeltételek és bekapcsolható térképi rétegek segítségével eltérő adottságú települések összehasonlítására, elemzésére nyílik lehetőség, valamint menthető riportok létrehozása is lehetséges. Az ingatlankeresőben földrészlet-szintű adatokkal nyílik mód szűrésre (pl. tulajdoni forma, elérhetőség, építési övezet, beépíthetőség, stb.). A keresési funkciók ügyfélkapus bejelentkezéssel érhetők el.
https://www.oeny.hu/oeny/nfpt/#/fooldal
Településképi Arculati Kézikönyvek egyeztető és tájékoztató felülete (TAK) – Az egyeztető felület 2017-2022 között a települési önkormányzatok Településképi Arculati Kézikönyvei előkészítésének támogatásához nyújtott nagy segítséget. A kiadványok készítését egységes ábra- és példagyűjtemény, valamint részfotók segítették, valamint a rendszer elektronikus támogatást nyújtott az egyeztetési folyamathoz. Az elfogadott dokumentumok és a hét Építészeti Tájegységi Arculati kézikönyv a rendszeren keresztül folyamatosan elérhető, így segítve az építtetők, a tervezők és a döntéshozók tájékoztatását.
http://tak.e-epites.hu/
Lechner Mobil Applikáció (LMA) – A mobilapp célja az építkezők, lakóingatlant keresők segítése. Az érdeklődők az applikáción keresztül megismerhetik az általuk preferált település főbb adatait (pl. lakónépesség, egy főre jutó jövedelem, stb.), valamint a kiválasztott ingatlan helyi építési előírásait, a területen korábban elvégzett geotechnikai fúrásokhoz kapcsolódó dokumentumokat, valamint a Nemzeti Mintaterv katalógus adottságokhoz igazodó mintaterveit.
Állami Középület Kataszter (ÁKÉK) – Helyiség-szintű webes 3D épületmegjelenítő rendszer, célja egy modern állami középület-nyilvántartás létrehozása, mely megalapozza a költséghatályok állami helyiség-gazdálkodást, támogatja az állami célú épületfelméréseket, segíti a tervezők, kivitelezők, állami vagyonkezelők, üzemeltetők és épületgazdálkodási döntéshozók munkáját.
Műszaki Irányelv Program (MIP) – A létrejött Építésügyi Műszaki Adattár bárki számára ingyenesen hozzáférhetővé teszi az építésügyi műszaki irányelveket. A program keretében kidolgozásra kerül 40 db építésügyi műszaki irányelv tervezet, valamint létrejött egy webes felület, ami biztosítja az építésügyi műszaki irányelvek egységes elektronikus nyilvántartását és tematikus kereshetőségét.
https://www.oeny.hu/oeny/mip/
2023. július 3.
MEGVAN AZ INTELLIGENS PARKETTA MEGOLDÁS!
A Weitzer Parkett a régió egyik legnagyobb készparkettagyártója. Évente 3 millió m2 parkettát gyárt, és az egyetlen az európai vezető parketta gyártók közül, akinek saját cége van Magyarországon. A Weitzer Parkett olyan termékeket hoz létre, amelyek megjelenésük, tapintásuk és esztétikájuk tekintetében páratlanok. A karakteres felületek a sima és a dombornyomott felületektől a fa tartósságát teszik kézzelfoghatóvá. Ezenkívül a fa- mint egyetlen más anyag sem - kiegyensúlyozott szobaklímát biztosít. Nemcsak a hőmérsékletet és a páratartalmat tartja egyensúlyban, hanem a levegőt is megszűri a négy fal között. A Weitzer Parkett „Pro Active+” lakk és „Pro Vital” olaj felületek minden igényre mesterien alkalmazhatók.
A nappalitól a bevásárlóközpontig:
a Weitzer Parkett közel 200 éves tapasztalattal és nagyfokú intuícióval rendelkezik és olyan helyeken is felhasználhatók a parkettái, padlói, ahol nem is gondolnánk. Nem számít, mekkora a terhelés: hihetetlenül ellenálló, ugyanakkor elképesztően funkcionális.
Néhány referenciánk: a MOL Campus, a Marriott Hotel, a Duna Pearl, az Emerald Hotel&Suites; … Hazai referenciák
A Weitzer Parkett minden parkettához kínálja a hozzá illő lépcsőfokot - a harmonikus színérzetért az egész házban. Karbantartásmentes, egészséges és „suttogóan halk”.
A Weitzer Double-Click kötése 2003. óta a legmodernebb, legnagyobb húzószilárdságú és legegyszerűbben fektethető klikk kötés a piacon.
A műszakilag rendkívül erős ProActive+ lakkrendszer esztétikailag szinte teljesen az olajozott felülettel azonos megjelenésű, miközben a világon egyedülállóan 30 év ápolásmentes garanciát vállalunk rá. Minden típushoz azonos színű többféle lépcső elemet és furnérozott valódi fa szegélyléceket biztosítunk.
Több öröm, több kényelem, több életminőség: ez a Weitzer Parkett ígérete.
A Weitzer Parkett saját biomassza fűtőművével, fotovoltaikus rendszerével és vízerőművével nemcsak környezetbarát távfűtést, hanem zöld áramot is termel a székhelyéül szolgáló stájerországi Weiznek.
A székesfehérvári outlet raktárunkban továbbra is azonnal rendelkezésre áll több ezer m2 valódi fából készült parketta és svédpadló a 2 cm szélességtől 20 cm-ig, 10-42,- €/m2+áfa outlet áron, és természetesen a bemutatótermünkben a teljes kínálatunk megtekinthető, illetve rendelhető.
https://www.weitzer-parkett.hu/
https://www.weitzer-parkett.com/en/
FŰTÉS ÉS VALÓDI FAPARKETTA EGYBEN!
Fűtés és valódi faparketta egyben, külön tervezés, kazánház, csőrendszer, szivattyúk, stb, nélkül, sőt a fűtésrendszerből nem látszódik semmi. A Construma 2021. Innovatív Nagydíjjal jutalmazott karbonlemezes „melegparketta” komfort fűtésnek köszönhetően teljes felületen egyenletes a hőmérséklet. Rendkívül kellemes klíma, a por és levegő felkavarása nélkül. Minden helyiség gyorsan és egyedileg szabályozható. Nem igényel kazánt, kazánház helyiséget, külön vezetékeket, stb. Néhány perc alatt, rendkívül gyorsan felfűthető. A valódi fa parketta lerakása, fűtés szerelése és beüzemelése bármilyen 220 V-os csatlakozóval ellátott helyiségben, lakótérben max. 1 nap/80 m2. Felújítás esetén nem igényli a régi felület elbontását, vagy bármilyen jellegű módosítását. Akár 50%-kal kevesebb lehet a fűtési költség. Teljesen karbantartásmentes, és 10 év garanciát biztosít a teljes rendszerre (fűtés + parketta). A fűtés gyakorlatilag korlátlan, mivel a fólia 7 rétegben van laminálva, és nincsenek kábelek vagy szénszálak, amelyek elszakadhatnak. A felelős környezet-tudatosság jegyében nem igényel fosszilis tüzelőanyagot, akár fotovoltaikusan, önállóan ellőállítható a szükséges villamos energia.
EGYSZERŰ, GYORS PARKETTÁZÁS és MÁGNESES SVÉDPADLÓ!
A már hosszú évek óta bevált gyors, por- és zajmentes fektetési LooseGlue módszerünk mellett, 2021. óta a legfrissebb innovatív parkettás megoldásunk a FlexFix mágneses valódi fa padlónk, amely rendkívül gyorsan fektethető, cserélhető, javítható, felújítható, miközben extrém vékony és természetes, megújuló alapanyagigényű. Tulajdonságairól és egyszerű alkalmazási módjáról az alábbi pdf-ben gyorsan tájékozódhat:
Az idei konferencia jelentkezési véghatárideje: 2023. augusztus 20.
Amennyiben a konferencia kiadványában a résztvevők listájában szeretne benne lenni, jelentkezzen legkésőbb 2023 augusztus 10-ig.
https://foepiteszek.hu/konferencia/xxvii-orszagos-foepiteszi-konferencia/jelentkezes
A konferencia programja megtekinthető:
https://foepiteszek.hu/konferencia/xxvii-orszagos-foepiteszi-konferencia/program
KI FEJLESZTI A VÁROST?
Érdekek, konfliktusok és együttműködések a terület- és városfejlesztésben
Időpont: 2023. október 19.
Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Absztrakt felhívás
Konferencia helyszíne: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
A konferencia témája
Az Országos Urbanisztikai Konferenciának, a hazai városfejlesztési szakma egyik legjelentősebb multidiszciplináris fórumának fókuszában idén a terület- és városfejlesztésben érintettek, a fejlesztők, a finanszírozók és a szabályozók eltérő érdekei, az ebből adódó konfliktusok és kooperációs lehetőségek állnak a „Ki fejleszti a várost? – Érdekek, konfliktusok és együttműködések a terület- és városfejlesztésben” kérdésköre mentén.
A személyes részvételre épülő, egynapos konferenciára a hazai terület- és városfejlesztés azon, más és más érdekek és motivációk által vezérelt kulcsszereplői – polgármesterek, ingatlanfejlesztők, szakpolitikai döntéshozók, a pénzügyi szféra képviselői, civil és tudományos szakemberek – kapnak meghívást, akik korábban nem, vagy csak laza kapcsolatban álltak egymással, így számukra egyedülálló lehetőséget kínál a rendezvény a szakmai párbeszédre, tapasztalatcserére és kapcsolatépítésre.
A konferencia eddig hagyományaihoz illeszkedően idén is várjuk tudományos és szakmai előadók jelentkezését. A MUT konferencia szervezői az alábbi 6 kiemelt témában várja a tudományos és szakmai előadások absztraktjait:
Információk
Az absztraktok benyújtására online van lehetőség a megadott határidőig a vonatkozó adatlap kitöltésével és az absztrakt szövegének feltöltésével.
A konferencia belépőjegyhez kötött, az árakról itt tájékozódhat.
Kedves MUT Tagság! Kedves Szakmagyakorló Kollégák!
2023. október 19-én kerül megrendezésre a XXIX. Országos Urbanisztikai Konferencia a Magyar Urbanisztikai Társaság és a HÉTFA Kutatóintézet és Elemző Központ közös szervezésében. A konferencia helyszíne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lesz.
A konferencia fókuszában idén a terület- és városfejlesztésben érintettek, a fejlesztők, a finanszírozók és a szabályozók eltérő érdekeiből adódó konfliktusok és kooperációs lehetőségek állnak a „Ki fejleszti a várost? – Érdekek, konfliktusok és együttműködések a terület- és városfejlesztésben” kérdésköre mentén.
A konferencia különleges aktualitását adja, hogy az európai uniós városfejlesztési források várható megérkezése és az építőipari visszaesést követően egy jelentős ingatlan- és városfejlesztési ugrás előtt állunk, így kiemelten fontos, hogy közösen megvitathassuk a jövő kilátásait.
A személyes részvételre épülő, egynapos konferenciára a hazai terület- és városfejlesztés azon, más és más érdekek és motivációk által vezérelt kulcsszereplői – polgármesterek, ingatlanfejlesztők, szakpolitikai döntéshozók, a pénzügyi szféra képviselői, civil és tudományos szakemberek – kapnak meghívást, akik korábban nem, vagy csak laza kapcsolatban álltak egymással, így számukra egyedülálló lehetőséget kínál a rendezvény a szakmai párbeszédre, tapasztalatcserére és kapcsolatépítésre
További részletek a konferencia honlapján érhetőek el: https://urbanisztika2023.hu/
Találkozzunk a konferencián!
A MUT és a HÉTFA csapata
Az M3 metróvonalat 1970-ben kezdték el építeni, a munka öt ütemben zajlott, a teljes vonalat – 20 állomással – 1990. decemberében adták át az utazóközönségnek. A „kék” metróvonal hossza 17,3 km és ezzel a Budapesti metróhálózat 40 százalékát teszi ki.
Az elmúlt évtizedek alatt a rendszeres és gondos karbantartás ellenére a beépített létesítmények, az infrastruktúra elhasználódott, az ott lévő gépek és eszközök az életciklusuk végén voltak, így halaszthatatlan volt az egész rendszer felújítása.
A felújítás óriási feladat volt, gyakran előfordult, hogy 2.700 fő is dolgozott egyidejűleg a munkaterületen.
Az M3-as metróvonal infrastruktúra rekonstrukciója három ütemben valósult meg. A korszerűsítés az északi szakasszal kezdődött 2017-ben, míg a második – déli - vonalszakasz felújítása 2019-ben indult.
A középső – a Lehel tér és Nagyvárad tér állomások között futó – szakasz rekonstrukciója 2020 és 2023 között zajlott. A BKV Zrt. beruházásában megvalósított felújítás során a középső szakaszon az állomások a Swietelsky Építő Kft. kivitelezésében újultak meg, a vágányépítési és az alagúti munkákat pedig a Swietelsky Vasúttechnika Kft. végezte.
A Mapei Kft. a középső szakasz munkálatai során két területen vett részt termékeivel és szakmai támogatásával:
Utólagos szigetelésjavítás injektálással
Az M3-as metró felújítása során kiemelt fontosságú volt az alagútba beszivárgó víz mennyiségének csökkentése, illetve annak megfelelő, irányított elvezetése.
Maga a középső szakasz, ami a Nagyvárad tértől a Lehel térig terjed, hagyományos kör szelvényű alagút, mely részben beton, részben öntöttvas tübbing elemekből került megvalósításra.
Nem porszáraz technológiával épült, hanem folyamatos vízbeszivárgás jellemzi, változóan a vízviszonyoktól, a mélységtől és az egyéb kivitelezési körülményektől függően. Ezen a szakaszon fontos kivitelezési feladat volt, hogy azokon a helyeken, ahol a pályát, a vasúti járművet, az elektromos hálózatot biztosító berendezéseket veszélyezteti a vízbeszivárgás, ott ez megszűnjön, továbbá ezzel párhuzamosan a lokális pontszerű erőteljesebb beszivárgásokat is meg kellett szüntetni.
Mivel a változatos talajviszonyok és az eltérő szerkezetek miatt az alagút nem egyformán viselkedik, a mozgások eltérőek, elsősorban a rugalmasságot kellett növelni. Ezt a szakemberek gélekkel érték el, de több helyen - a nem állandó vizesedés miatt - speciálisabb összetételre volt szükség, így három, illetve négy komponensű gélekkel dolgoztak.
A mintegy 8 hónapig tartó kezdeti időszak során alakultak ki a hatékonynak bizonyuló technológiák, de később is többször is kellett finomítani, illetve a szakaszok egyedi adottságaihoz igazítani az eljárásokat.
Mára elmondható, hogy a lehetőségekhez képest sikerült kiszorítani, kezelhetővé tenni az érkező vizeket.
A nagy időráfordítással járó szigetelésfelújítási munkálatok a középső szakasz alagúti szerkezetében Mapei termékekkel készültek.
A szigetelésjavításhoz felhasznált Mapei termékek
A projekt során 148 tonna MAPEGEL UTT System került felhasználásra, ez egy hidrofil gél, amelyet fátyol- vagy háttérinjektálásra szoktak használni. Alacsony viszkozitásának köszönhetően a Mapegel UTT System képes behatolni a mikropórusokba és kis repedésekbe, ezáltal tökéletesen eltömíti azokat. A Mapegel UTT System megkötése után nagy rugalmasságú, vízzáró és magas kémiai ellenálló képességű a szerves és szervetlen folyadékokkal szemben.
Ezenkívül az intenzív vízbeszivárgásnak kitett részeknél a Resfoam 1KM habgyantát injektáltak a kivitelezők a szerkezetbe. Ez egy olyan anyag, amely képes megfogni a vizet, amint érintkezik azzal, ezzel megszüntetve a szivárgást. Erre az anyagra még utólagosan ráinjektálják a Foamjet 260 LV rugalmas poliuretángyantát, ezzel tették teljesen vízzáróvá az alagút szerkezetét. A kétféle termékből összesen 10 tonnát építettek be a szakemberek a projekthelyszínen.
Az Adesilex PG1 kétkomponensű, állékony, epoxigyanta bázisú ragasztót az injektálást megelőzően az injektálócsonkok rögzítéséhez használták, összesen 1,3 tonna mennyiségben.
A munkák során segítséget nyújtott még a nagyon gyors kötésű és gyorsszáradású hidraulikus kötőanyag, a LAMPOSILEX, melyből 0,7 tonnát építettek be.
Ez a termék nagyobb nyomású vízbetörések eltömítésére használható az M3-as metróvonalhoz hasonló típusú alagutakban, aluljárókban, valamint alkalmas betonból készült vízügyi építmények hézagainak merev, vízhatlan tömítésére is.
A mennyiségek számokban
A Swietelsky Vasúttechnika Kft. és a Mapei munkatársai között a munka során folyamatos volt a szakértői konzultáció, különösen az első évben, amíg közösen kidolgozták, hogy a különböző szigetelési problémákra milyen anyag, milyen mennyiségben és milyen összetételben történő felhasználása a legjobb megoldás, még az olasz Mapei gyárból is érkezett technológus, amikor finomhangolásra volt szükség.
A Mapei kollégái folyamatosan nyomon követték a több éves felújítási projektet, ami nagy segítséget jelentett a kivitelezőnek.
Hidegburkolás az állomásokon
A hideburkolást végző kivitelező Wayet Service Kft. a középső szakasz mind a 9 állomásán végzett hidegburkolási feladatokat. A munka során mozaikburkolás, üzemhelyiségek burkolása és egyedi burkolás is történt.
A Wayet Service Kft. a projekthelyszínen alapozáshoz Primer G terméket használt, a vízszigeteléshez az Mapelastic AquaDefense-t alkalmazta, és hajlaterősítő szalagokat helyezett a szükséges részekre.
Az aljzatkiegyenlítések jelentettek komolyabb kihívást, hiszen nagyon sok helyen nem volt lehetőség esztrichezni, ezért vastagabb anyagokat használtak, így esett a választás a Planitop Fast 330 termékre. A burkolatok rögzítésénél pedig mindenhol Keraflex Extra S1-es ragasztót használtak a szakemberek.
A Wayet Service Kft. Mapei termékekkel már korábban is nagyon sok kivitelezést végzett, választásuk oka a minőség termékek mellett a jó kiszolgálás és a készséges szaktanácsadás.
A Mapei Kft. számára nagy büszkeséget jelentett, hogy részt vállalhatott az M3-as metróvonal felújításában – amely nagy jelentőséggel bír Budapest életének közösségi közlekedésében -, és a termékek szállításán kívül szakmai tudásával is segíthette a projektben résztvevő cégeket.
Nézze meg a projektről készült videónkat is!
A felhasznált képi anyagok forrásai: