A MÉK Elnöksége március 24-én döntött a Szakmai hozzájárulási alap 2023 első fordulójában beérkezett kérelmekről.
Az elnökség minden esetben mérlegelte, hogy a szakmai program minél tágabban és átfogóbban szólítsa meg a tagságot és figyelembe vette a területi kamara létszámát és az azzal összefüggő költségvetési lehetőségeit.
A szakmai programok esetében cateringre a hozzájárulási alap nem fordítható. "Turista utakat", egy épület látogatását ill. szállás díjak fedezését, saját székházban tartott "beszélgetéseket" és más által szervezett hagyományos eseményeken történő részvételt a MÉK nem támogatott. Szervezett utak esetében is kizárólag csak a szakmai rész támogatására van mód ebből a keretből.
A - benyújtott pályázati anyag alapján - szélesebb körű (regionális, országos) érdeklődésre számot tartó tanulmány ill. szakmai kiadvány megjelenését ill. megvalósítását kívánta a MÉK támogatni.
A második beadási határidő idén szeptember 8. (péntek).
Az OTÉK 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelettel elfogadott - a Magyar Építész Kamarával előzetesen nem egyeztetett - legutóbbi módosítása 2023.03.31. napján lépett hatályba.
Az azóta beérkezett észrevételek miatt a jogalkotóhoz fordulunk szakmai tájékoztatásért a tanya fogalmának ill. az új előírások egységes alkalmazásának érdekében.
„1.§ Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 29. § (10) és (11) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a § a következő (12)–(14) bekezdéssel egészül ki:
„(10) Tanya a település külterületén, mezőgazdasági területen fekvő, legalább 1500 m2, legfeljebb 10 000 m2 nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás célját szolgáló lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik. A tanya területén vendéglátást szolgáló épület is elhelyezhető.
(11) Tanyának minősül a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló törvény hatálybalépése előtt tanyaként az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre vagy jogi jellegként feljegyzésre került terület is.
(12) A tanya területének megengedett beépítettsége legfeljebb 30% lehet, az épület legnagyobb megengedett beépítési magassága 4,5 méter.
(13) Tanyán a mezőgazdasági termelés céljára létesített gazdasági épület vagy épületcsoport mellett legfeljebb kettő önálló lakórendeltetést tartalmazó épület helyezhető el, azzal, hogy
a) a lakórendeltetést tartalmazó épület nagysága
aa) 2000 m2-es telekméretig a (12) bekezdés szerinti beépíthetőség 45%-át,
ab) 2001 és 6000 m2-es telekméret között a (12) bekezdés szerinti beépíthetőség 35%-át,
ac) 6000 m2-es telekméret felett a (12) bekezdés szerinti beépíthetőség 25%-át
nem haladhatja meg, és
b) a tanya területe legalább 60%-ának az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló miniszteri rendelet szerinti művelési ágban kell nyilvántartásban lennie, vagy – ennek hiányában – azon többszintes növényállományból álló zöldfelületeket kell kialakítani.
(14) Új tanya létesítése esetén a (10) bekezdés szerinti lakó- és gazdasági épületet, épületcsoportot a településrendezési eszköz, településterv elfogadásától számított 2 éven belül kell megvalósítani.”
2.§ Az OTÉK 121. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
„(5) Az (1)–(4) bekezdésben meghatározott rendelkezésektől eltérően e rendeletnek az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelettel megállapított 29. § (10)–(14) bekezdését és 111. § (1) bekezdését – a településrendezési eszköz, településterv külön módosítása nélkül – alkalmazni kell a tanyán megvalósuló építési tevékenység engedélyezésekor, bejelentésekor, azzal, hogy a településrendezési eszköznek, településtervnek a 29. § (10)–(14) bekezdésével és a 111. § (1) bekezdésével ellentétes vagy ezzel össze nem egyeztethető előírását az engedélyezéskor, bejelentéskor nem lehet alkalmazni.”
3.§ Az OTÉK
a) 29. § (3) bekezdésében a „(8) bekezdésben” szövegrész helyébe a „(8), (12) és (13) bekezdésben” szöveg,
b) 111. § (1) bekezdésében a „32. § (2) bekezdése” szövegrész helyébe a „29. § (10)–(13) bekezdése szerinti előírás, a 32. § (2) bekezdése” szöveg lép.
4.§ Hatályát veszti az OTÉK
a) 1. számú melléklet 112. pontja,
b) 2. számú mellékletében foglalt 2. táblázat B:12 és B:13 mezőjében az „és tanyás telek” szövegrész.
5.§ Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.”
2023. április 6.
A MÉK Terület- és Településrendezési Tagozatának gondolatai a tanyák szabályozása kapcsán az alábbi linken keresztül érhető el:
https://mek.hu/index.php?link=A_MEK_Terulet__es_Telepulesrendezesi_Tagozatanak_gondolatai_a_tanyak_szabalyozasaval_kapcsolatban
A Magyar Építész Kamara ez alkalommal is a már megszokott helyszínen, a Kopaszi-gáton található Öbölház rendezvényközpontban tartotta meg tavaszi küldöttgyűlését. A küldöttgyűlésen dr. Hajnóczi Péter MÉK elnöknek a meghívására Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési Minisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese köszöntette a résztvevőket és adott tájékoztatást a minisztérium munkájáról. Egyúttal megköszönte a Magyar Építész Kamarának, a területi építész kamaráknak és a szakmagyakorlóknak, hogy az Építészeti, illetve a Beruházási törvény tervezetéhez számos javaslatot nyújtottak be.
A MÉK Elnöksége a 2023. április 4-i Területi Elnökök Testülete ülésen előzetesen egyeztette a területi építész kamarákkal a küldöttgyűlés anyagait, ezt követően kerültek közzétételre a MÉK honlapján a meghívóval együtt.
Elsőként a küldöttgyűlés a MÉK Elnökségének 2022. évi munkájáról szóló beszámolót, a MÉK 2022. évi gazdálkodásáról szóló beszámolót és a Felügyelő Bizottság véleményét hallgathatta meg Szalay Tihamér MÉK alelnöktől illetve Ábrahám Ferenc FEB elnöktől. A MÉK-nek a 2022. éve a 25 éves jubileum jegyében telt, amelynek fő eseménye a SzeptemberFeszt volt 2022. szeptember 23-án, ahol több száz szakmagyakorló volt jelen a rendkívül változatos szakmai programokon az Ötpacsirta utcai Építészek Házában. A rendezvény a nagy sikerre való tekintettel a tervek szerint 2023. szeptember 21-én ismét megrendezésre fog kerülni.
A beszámolók sorában a MÉK Nonprofit Kft 2022. évi működéséről és gazdálkodásáról szóló beszámoló, a MÉK Etikai-Fegyelmi Bizottságának beszámoló majd a MÉK Felügyelő Bizottságának beszámolója következett. A 2023. évi Költségvetés módosítását Szalay Tihamér MÉK alelnök ismertette. Mind a beszámolókat, mind a költségvetés módosítását elfogadták a küldöttek.
Ismét napirendre került a MÉK Szakmai továbbképzési szabályzatának módosítása. A szabályzatmódosítást a küldöttek megszavazták, a módosítások július 1. napjától lépnek hatályba.
8. napirendi pontként tárgyalta a küldöttgyűlés a tagdíj indexálására vonatkozó határozati javaslatot, amelyet a területi kamarák elnökei legutóbb az április 4-i TET ülésen alaposan megtárgyaltak. Ehhez a MÉK Felügyelő Bizottsága módosító indítványt nyújtott be. A küldöttgyűlésen nagyon sok hozzászólás érkezett a témához, többen tagdíj reformba illő javaslatokat tettek. Végül a küldöttek az eredeti előterjesztést fogadták el.
Az Egyebek napirendi pont teret biztosított ez alkalommal is minden küldött számára, hogy felmerülő észrevételeiket, témáikat elmondhassák a küldöttgyűlésen, amellyel többen éltek is.
A következő küldöttgyűlésre 2023. november 17-én pénteken fog sor kerülni szintén az Öbölház rendezvényközpontban.
2023. május 15.
2023. 05. 25-én a Magyar Építész Kamara székházában találkoztak az Építési és Közlekedési Minisztérium képviseletében Lázár János miniszter Úr, Lánszki Regő államtitkár Úr és a minisztérium munkatársai a Magyar Építész Kamara elnökségével, területi és tagozati elnökeivel, valamint a MÉSZ és az MMA képviselőivel és az állami főépítészekkel. A Lázár János kezdeményezésére létrejött Építész Fórum témája a készülő Építészeti Törvény volt.
Lánszki Regő tájékoztatta a résztvevőket a jogszabály jelenlegi állapotáról, a jogalkotással kapcsolatos menetrendről, a jogszabály főbb pontjairól. A fórumon a meghívottak jónéhány kérdést tettek fel a törvénytervezet részleteit illetően, amelyeket Lázár János és Lánszki Regő válaszolt meg. Lázár János elmondta, hogy a mostani találkozó a jogszabály egyeztetés következő fázisának kezdete, és a jogalkotó a nagyon közeli jövőben várja a szakemberek és szakmai szervezetek véleményét, javaslatait.
Hajnóczi Péter MÉK elnök ígéretet tett arra, hogy a területi kamarák és tagozatok véleményeit összegyűjtve, összehangolva, mielőbb megküldi a minisztériumnak, bízva abban, hogy az abban foglaltak megjelennek majd a jogszabályban.
Fotók: ÉKM
Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2022. április 1-én hatályba lépő módosítása több ponton érinti a jelenlegi és a leendő szakmagyakorlókat.
A főbb változások az alábbiak:
1. Új szakmagyakorlási jogosultságok kerülnek bevezetésre
Kizárólag az építész kamarák által kiadható új jogosultságok az alábbiak:
- szakági építésügyi műszaki szakértői szakterület, táj- és kertépítészeti szakértői részszakterület (SZÉSZ-K),
- építési műszaki ellenőr magasépítési szakterület műemléki részszakterület (ME-É-M),
- építési műszaki ellenőr magasépítési szakterület táj- és kertépítészeti részszakterület (ME-É-K),
A 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet által 2022. április 1-től bevezetésre kerülő, szakmagyakorlóinkat érintő új szakmagyakorlási jogosultságok összefoglaló táblázata (PDF)
2. A jövőben továbbra is az előírt végzettség és szakirányú szakmai gyakorlat teljesítését követően, de immár minden szakterület esetén a szakmagyakorlási jogosultság engedélyezését megelőzően kell teljesíteni az országos kamara által szervezett jogosultsági vizsgát.
A szakmagyakorlási tevékenység csak a vizsga teljesítését követően engedélyezhető. (A 2022. március 31-ig benyújtott kérelmek esetén -az energetikai tanúsítói tevékenység kivételével, mely eddig is előzetes vizsgára kötelezett volt- továbbra is a szakmagyakorlás engedélyezését követő egy éven belül kell beszámoló vizsgát tenni.)
A jogosultsági vizsgákra/beszámolókra továbbra is kizárólag online módon, a jva.mek.hu oldalon keresztül lehet jelentkezni, a vizsgákat kizárólag személyes megjelenéssel bonyolítjuk. A felkészülést segítő szakmai jegyzetek a https://mek.hu/?menu=Jogosultsagi_vizsgak_es_beszamolok linken keresztül érhetők el. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy több szakterület esetén a meglévő jegyzetek frissítése folyamatban van. Újonnan megjelenő szakterületek esetén a jegyzetek előkészítés alatt állnak és rövidesen megtalálhatók a honlapon, ahol minden esetben jelezzük a legutolsó frissítés/készítés dátumát.
3. Fentiekre tekintettel változik a jogosultság megszerzésének menete, amely az alábbiak szerint alakul:
Az előzetes eljárást és az engedélyezési eljárásokat bemutató összefoglaló folyamatábrák (PDF)
4. Némileg módosul a szakmagyakorlókat érintő jogkövetkezmények rendszere. A jövőben jobban érvényesül a fokozatosság és az egymásra épülés elve.
Szankciók összefoglaló táblázata (PDF)
2022. március 24.
MÉK Titkárság
2023.04.27-én lezajlott a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata és Budapest Főváros Önkormányzata közös szervezésében megrendezett szakmai beszélgetés a Népliget ötletpályázat pályaműveiről.
Az esemény első felében 10 pályázó csapat mutatta be 4-4 percben a terveit. Ezt követően a kiírók és a felkért pályázók kerekasztal beszélgetésen fejtették ki véleményüket egy-egy, a Népligethez kapcsolódó fontos témakörben. A beszélgetések végén a hallgatóság részéről lehetőség volt véleménynyilvánításra és kérdésfeltevésre is.
Az utolsó blokkban a Népliget pályázat kapcsán felmerült és a pályázatokkal kapcsolatos általános kérdésekre keresték közösen a választ a résztvevők.
A rendezvényről készült összefoglaló az alábbi linken érhető el:
Népliget ötletpályázat - kerekasztal beszélgetés összefoglalója
Tisztelt Érdeklődő!
A Magyar Építész Kamara 2023. augusztus 7. (hétfő) és 2023. augusztus 25. (péntek) között ügyviteli szünetet tart!
Az első telefonos és személyes ügyfélfogadási nap: 2023. augusztus 28., hétfő, 12:00-15:00 óra között.
MÉK Titkárság
A tako.mek.hu oldalon elvégezhetőek a MÉK által készített online szakmai továbbképzések, az elérhető képzések sora 2023. májusában további 3 új előadással egészült ki.
Az online képzések a videó előadások megtekintésével és rövid ellenőrző tesztkérdések sikeres kitöltésével végezhetőek el. A sikeresen elvégzett továbbképzést követően a rendszerből rögtön letölthetővé válik a továbbképzési igazolás is. A képzés teljesítéséért 1 továbbképzési pont jár előadásonként.
A videó a képzés lezárásáig megtekinthető, a tesztkérdések kitöltésére 30 nap áll rendelkezésre.
Jelenleg már 9 előadás érhető el rendszerünkben:
Javasoljuk, hogy iratkozzon fel heti hírlevelünkre, hogy az aktuálisan megnyitott képzéseinkről is tájékoztatni tudjuk.
Természetesen képzéseinken továbbra is szívesen várjuk a téma iránt a kamarán kívüli érdeklődőket is, sem a TAKO rendszerébe történő regisztrálásnak, sem a jelentkezésnek nem feltétele az építész kamarai tagság.
Kérjük, hogy a TAKO rendszerbe belépve ellenőrizzék és frissítsék adataikat a Saját adatok menüpontban! A Jelentkezések menüpontban nyomon követhetőek a TAKO rendszerén keresztül elvégzett továbbképzések (jogi, szakmai).
MÉK Titkárság
2023. május 16.
Magyar Építész Kamara - Műemlékvédelmi Tagozat a Tagozat 2023. május 5-én, pénteken 15.00 órától tartott megismételt tagozati gyűléséről készült jegyzőkönyv.
Letölthető tartalom: